Uzayı Anlatan En Güzel Belgesel Diziler

Uzay konulu bugüne kadar yapılmış en güzel belgesel diziler hakkında sizler için bir liste hazırladık. Eğer gezegenimiz hakkında bilgi sahibi olmak, ay, güneş sistemi, mars, kardeş gezegenler ve uzayda yaşam konusunda uzun soluklu diziler izlemek istiyorsanız aşağıdaki dizilere göz atmanızda fayda var.

Kozmoz: Bir Uzay Serüveni – IMDB 9,3

Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından kaleme alınan, 2014 yılında 13 bölüm yayınlanan bu yıl (2019) itibari ile 2. sezonuyla devam eden uzay belgesel dizisidir. Uzay-Zaman ilişkisini en iyi şekilde açıklayan dizi bilimadamlarının çalışmalarını sinematik bir şekilde canlandırmakta, kozmostan ve evrenden örnekler vermektedir. Dizinin orjinal dilini seslendiren ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’dur. Türkçe Dublaj seslendirmeleri Haluk Bilginer tarafından yapılmaktadır.

Evrenin İşleyişi – IMDB 9,0

Asıl ismi How The Universe Works olan belgesel dizisi 6 sezon süren en uzun belgesel televizyon dizisilerinden biridir. Gece hiç kafanızı gökyüzüne dikip, saatlerce baktığınız oldu mu ? Büyük patlamadan galaksilere, yıldızlara, gezegenlere ve aylara kadar kozmosa rehberlik eden bunca şey nasıl var oldu ? Dizi henüz bitmiş değil, belki bu yıl yeni bir sezonla izleyicilerinin karşısına çıkabilir.

Evren – IMDB 8,9

2007 yılında ilk bölümü yayınlanan ve hala devam eden efsane uzay belgesel dizilerinden birisidir. Dizi büyük Patlama, Güneş, gezegenler, kara delikler, diğer galaksiler, astrobiyoloji vb.) hakkında birçok bilimsel soru ve konuyu araştırıyor, sonucunda ortaya çıkan verileri ve bilim insanlarıyla yapılan röportajları izleyicilerle paylaşıyor. İngilizce ismi The Universe olan dizi 100 bölüme yakın oldukça uzun bir dizidir.

Dünyayı Bıraktığımızda: Nasa Görevleri IMDB 8,8

Mini televizyon dizisi olarak adlandıracağımız ve Amerika ulusal havacılık ve Uzay dairesinin insanlık tarihi için üstlendiği bir takım önemli görevleri aktaran, toplamda 7 bölümden oluşan uzay belgesel dizisidir. İngilizce ismi “When We Left Earth: The NASA Missions”‘dir.

Stephen Hawking ile Evrene Yolculuk IMDB 8,6

İngilizce ismi Into the Universe with Stephen Hawking olan ve 2010 yılı Birleşik Krallık yapımı bu 3 bölümlük uzay belgesel dizisi evrenin varoluşunu en güncel bilgiler ışığında sade ve anlaşılır bir biçimde izleyiciye aktarır.

Mars – IMDB 7,5

Günümüzün popüler gezegeni kızıl gezegen Mars’a insanlı bir iniş gerçekleşmesi ve ardından yaşananları aktaran National Geographic kanalı tarafından yayınlanan güncel uzay belgeseli dizisidir. 2 sezon yayınlanmış 13 bölümü mevcut olup dizi devam etmektedir.

Tavsiye edilen içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir