Tüm Zamanların En Korkunç 10 Filmi!

Korku ve gerilim filmleri çok sevilmekte olup fazla talep görmektedir. Bunun sebebi ise korkma duygusu insanları oldukça tatmin etmektedir. Korku filmi severleri gün geçtikçe daha çok artmakta ve en iyi korku filmleri oldukça fazla araştırılmaktadır.

Sinister Korku Filmi

‘’Korku Bilimi ‘’ adlı proje kapsamında en korkunç film olarak seçilen Sinister, farklı yaşlarda olan insanlardan oluşan gruplardan elli kişiye yüz yirmi saatten daha fazla olan korku filmi izleme görevi verilmiştir. Araştırmada görev alan görevliler bu süre kapsamında izleyicilerin kalp atış ritimlerini ve hızlarını takip etmişlerdir ve bunun sonucunda en korkunç film olarak Ethan Hawke’ın oynadığı Ellison Oswalt isimli karakterin olduğu Lanet yani Sinister filmi en korkunç film olarak belirlenmesini sağlamıştır.

Paranormal Activitiy filminin yapımcıları, Doctor Strange, The Exorcism of Emily Rose filmleri ile de tanınan Scott Derrickson yönetmenliğinde olan Sinister filmi, suç yazarı olan Ellison Oswalt’ın roman yazmak için malzeme toplamak ister ve bu nedenden dolayı bir eve taşınır. Ardından evde korkunç olaylar yaşanır. Evin tavan arasında olan video kasetleri, tüyleri diken eden cinayet görüntüleri ile doludur. Bunları açığa çıkarmak isteyen yazar, ardındaki gerçekleri bulmaya çalışır ve sonucunda kötücül olan bir iblisin hedefi haline gelir.

İnsidious (Ruhlar Bölgesi)

Astral yolculuk olarak bilinen bedenden ruhun çıkıp, ruhlar alemine dalışını anlatan İnsidious filmi, genç bir çift olan Renai ve Josh’un üç tane çocuğu ile beraber yeni bir eve taşınmaları ardından olayların gelişmesini konu almaktadır. Evin içerisinde yaşanan olaylar Josh’un karısı Renai’ye evde hayaletlerin olduğu fikrini getirir ve kocasından taşınmalarını talep eder. Çiftin çocuklarının yanlışlıkla astral seyahat yaparak ruhlar aleminin kötücül ruhları ile karşılaşması oldukça çarpıcı detaylardan bir tanesidir. Görüntülerin korkunç olması ve ani çıkan kişiler sayesinde izleyicilerin kalp hızlarını arttırmıştır

The Counjuring

Gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olan The Counjuring filmi Türkçeye ‘’Korku Seansı’’ olarak geçmiştir. Paranormal araştırmacılar olan Lorraine ve Ed Warren çiftinin nasıl bu kadar dünyaca ünlü olduklarını konu almaktadır. Filmin hikayesi kötücül bir varlık tarafından hayatları mahvolmuş bir ailenin onlardan yardım istemesi üzerine evlerine çağırmaları ile başlamaktadır. Olay döngüsü ve oyuncuların kaliteli bir şekilde izleyicilerin karşısına çıkması olayın gerçekliği ile birlikte korku dolu anlar yaşanılmasını sağlamaktadır.

Hereditary

Ari Aster’in ilk uzun metrajlı filmi olan Hereditary filmi, birçok eleştirmen tarafından ‘’yeni nesil bir şeytan çıkarma’’ olarak adından söz ettirmiştir. Başrollerinde Toni Collette, Gabriel Byrne, Milly Shapirp ve Alex Wolff’un olduğu film, anlaşılmakta güçlük çekilen bir kadın olan Annie’nin annesini kaybetmesinin ardından kendisinin başına gelenler ve ailesinin durumunu anlatmaktadır.

İlk yazdığı zamanlarda Ari Aster bu filmin bir korku filmi olacağını düşünmemiş, dram olacağını düşünmüştür fakat ardından çok kaliteli bir korku filmi olacağını fark etmiştir ve korku filmine çevirmiştir.

Paranormal Activity

Oren Peli ve Tod Williams yönetmenliğini yapmışlardır. Filmde genç bir çift evlerinde yaşadıkları garip birtakım olaylar sonucunda evlerinde bir güçlü bir varlığın olmasından şüphe duyarlar ve evin içerisine kameralar yerleştirirler. Böylelikle film başlar. Filmin çekim açısı ile izleyicilere sanki o olayları kendileri yaşamışlar gibi bir his verilmektedir

It Follows

 David Robert Mitchell’in uzun metrajlı bir filmi olan It Follows,                              vizyona girdiğinde büyük bir yankı uyandırmıştır. Bu filmde genç bir     kadının yaşamış olduğu korkunç deneyim anlatılmaktadır. Kadının yaşadığı bu deneyim ile yaşadığı travmaların zamansız olması ve bu travmaların bulunulan yer ile ilgisini konu edinmektedir. Ana hikayeyi ise filmin başrol karakteri Jay’in, sevgilisi ile yaşamış olduğu birliktelik sonrasında peşine takılmış olan doğaüstü varlığın tehdidi oluştumaktadır.

The Conjuring 2

        Bu korku filmi gerçek bir olaydan uyarlanmaktadır. Hodgson ailesi İngiltere’de yaşamaktadır ve ailenin evinde ilginç olaylar yaşanmaktadır. Evde ki kız kardeşler bir cadı tahtası ile ruh çağırma denemeleri yaptıktan sonra olaylar başlamaktadır. Warren çifti olan olayları incelemek adına kilisenin yönlendirmesi ile Kuzey Londra’ya ailenin yanına giderler. Olayların yaşandığı eve gittikten sonra aileyi kurtarmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

The Babadook

Kocası öldükten sonra oğlunu tek başına büyütmeye çalışan bir kadın olan Amelia, oğlunun kitaplarının içinde daha önce görmediği bir masal kitabı bulur. Oğlu Samuel, bu kitabı okur ve daha sonra kabuslar görmeye başlar. Bunu fark eden Amelia, kitabı yok etmeye çalışmaktadır ancak kitap sürekli bir yerden çıkmaktadır. Samuel garipleşmeye başlar ve karabasının etkisine girmektedir. Anne ve oğul doğaüstü bir gücün kendilerine saldırdığını düşünmektedir ancak bu kitapta geçen karabasan gerçekten var mı, yoksa anne ve oğulun zihinlerinde yaratmış olduğu bir hayal mi sorusu ise gizemini korumaktadır.

The Descent

  2005 yılında Britanya yapımı bir korku filmi olan The Descent, bir grup kadının katılmış olduğu mağara keşfinde yer altında kapalı kalmalarını anlatmaktadır. Bu mağarada yaratıkların saldırısına uğrarlar ve kadınlar burada hayatta kalmaya çalışırken aynı zamanda mağaradan kaçmaya çalışmaktadırlar.

The Visit

Gerilimi izleyiciye tam olarak veren bu film 2015 yılında çıkmıştır. Filmin başrol oyuncuları, DeannaDunagan, Olivia DeJonge, EdOxenbould, Peter McRobbie ve Kathryn Hahn’dır. Çiftlikte yaşayan büyükanne ve büyükbabasının yanına ziyarete giden iki küçük kardeşin hikayesini anlatmaktadır. Bu iki kardeş, büyükanne ve babasını daha önce hiç görmedikleri için ziyaretlerini belgesel film yapmaya karar vermiştir. Ancak büyükanne ve büyükbaba kötü olaylara dahil olmuştur. Bunu gören çocuklar evlerine geri dönmek isterler ancak böyle bir kaçma şansları bulunmamaktadır.