The Walkin Dead Severlerin İzlemek İsteyeceği 10 Kıyamet Sonrası Dizisi

Bu yılların en popüler türleri arasında yer alan post-apokaliptik yani kıyamet sonrası türü üzerine yeni diziler, filmler ve oyunlar geliştirilmeye devam ediliyor. The Walking Dead’ın enteresan hikayesine benzerlik gösteren ve bir takım insanların birlikte hayatta kalmaya çalıştığı üzerine hazırlanmış senaryolarla TWD’yi aratmayan dizileri sizler için bir araya topladık.

1# The 100 – 2014 Yapımı – 7,8 IMDB

Bu dizi halen devam ediyor.

100 suçlu gencin canlarının bağışlanması karşılığı nükleer savaşlar nedeniyle yok olmuş dünyaya kaşif olarak gönderilmesini işleyen yeniden dünya yüzeyinde hayatta kalma mücadelelerini konu alan bir post-apokaliptik macera dizisi. Dizi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

2# Jericho – 2006 Yapımı – 8,0 IMDB

Bu dizinin 2008 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

Uzun süredir baba ocağına gitmeyen bir gencin, baba ocağını ziyaret etmek istemesi, ardından gerçekleşen nükleer felaket ve bir süre ufak bir kasabada bu felaketten sağ kurtulmak üzere verilen mücadeleyi işleyen hayatta kalma dizisidir. 2 sezon 29 bölümden oluşmaktadır.

3# The Last Ship 2014 Yapımı 7,5 IMDB

Bu dizinin 2018 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

Kutupta görevli bir Amerikan savşa gemisi, gemide bulunan ve ne iş için orada olduğunu mürettebat dahil kimsenin bilmediği bir araştırmacı, dünyada yaşanan felaketten haberdar olmayan bir grup insanın bu felaketi sonlandırmak için aşı geliştirme çabalarını izleyeceğiniz kıyamet sonrası dizisidir. TNT kanalı için yapılan dizi 5 sezon oynamıştır.

4# Z Nation – 2014 Yapımı – 6,7 IMDB

Bu dizi halen devam ediyor.

Bir başka zombi dizisidir. Dünyaya yayılan bir virüsün aşısını geliştirmek için birkaç mahkum üzerine antikor deneyi yapan bir bilim adamıyla azılı bir suçlunun karşılaşması sonrası, binanın zombiler tarafından basılmasıyla kurtarma görevi üstlenen bir takım askerin antikorlu mahkumu hayatta tutma ve aşı üretmek için New York’tan Kalifornia’ya götürmesi üzerine başlayan Z Nation, TWD’den farklı olarak zombileri oldukça hızlıdır. Eğleneceğiniz türden bir kıyamet sonrası dizisidir.

5# Revolution 2012 Yapımı – 6,7 IMDB

Bu dizinin 2014 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

Türkçe ismi Devrim olan, Kıyamet sonrası bir takım kişiden oluşan grubun birlikte hareket ederek hayatta kalma çabasını konu edinen 2 sezon süren post-apokaliptik televizyon dizisidir. 42 bölümden oluşan dizi  NBC kanalı için Bad Robot Productions tarafından yapılmıştır. Eric Kripke tarafından kurgulanan Revolution dizisi 2 sezon sonrasında 3. sezon onayı alamamış ve finalini 2 bölümden oluşan bir çizgi roman dergisiyle gerçekleştirmiştir.

6# Falling Skies 2011 Yapımı 7,2 IMDB

Bu dizinin 2015 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

Amerika’da yayın yapan TNT kanalı için Robert Rodat ve Steven Spielberg tarafından yapılan uzaylı istilası konulu hayatta kalma dizisidir. 5 sezon süren dizinin ana teması, dünyayı yakıp yıkmaya çalışan uzaylılara karşı verilen savaşı konu ediniyor. uzaylılar, aşırı derecede güçlü ve ileri düzeyde teknolojik aletlere sahiptir. 52 bölüm yayınlanan Falling Skies’in senaryosu Er Ryan’ı Kurtarmak filminin senaristi  Robert Rodat tarafından yazılmıştır.

7# Under the Dome (Kubbenin Altında) 2013 Yapımı 6,7 IMDB

Bu dizinin 2015 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

Stephen King’in 2009 yılında yayınladığı aynı isimli kitabın dizileştirilmiş halidir. Amerikan CBS kanalı tarafından 3 sezon yayınlanan Kubbenin Altında dizisi, Maine’deki Chester’s Mill Kasabası’nın, gizemli bir güç tarafından dünyanın geri kalanıyla tüm bağlantısının kesilmesi sonucu kasabalıların yaşadıklarını ve birbirleriyle karşı karşıya gelmelerini konu edinmiştir. 39 bölümlük dizinin başrollerini Mike Vogel ve Rachelle Lefevre yapmıştır.

8# Survivors(Hayatta Kalanlar) 2008  Yapımı 7,6 IMDB

Bu dizinin 2010 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

BBC kanalında 12 bölüm yayınlanan dizi, bilinmeyen bir virüsün dünya nüfusunun %90’unu yok etmesi ve geriye kalan bağışıklıkların yeni dünya düzeni oluşturmalarını konu alan başarılı bir dizidir. Terry Nation, Adrian Hodges tarafından yapılan Survivors dizisi oyuncuları ise Julie Graham, Max Beesley, Roger Lloyd‑Pack ve Paterson Joseph gibi isimler yapmaktadır. Bu dizi 1975 senesinde  aynı isimle çekilmiş dizinin yeniden çekilmesiyle oluşturulmuştur.

9# Defiance 2013 Yapımı 7,0 IMDB

Bu dizinin 2015 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

Trion Worlds tarafından yayınlanan MMORPG tarzı aynı isimli oyunun transmedya işbirliği ile dizileştirilmiş ve 37 bölümlük 3 sezonluk dizidir. Dizi Amerikan kanalı SyFy kanalında yayınlanmıştır. Dizinin başrollerinde Grant Bowler (Joshua Nolan) ve Julie Benz (Amanda Rosewater) oynamaktadır. Dizinin konusu ise, yeryüzünün neredeyse tamamen uzaylıların istilasına uğradığı yakın bir gelecekte geçmektedir. Avare bir adamla evlat edindiği Irathient ırkından kızının, St. Louis şehrinin yıkıntılarında insanlarla votanların kurduğu Defiance kasabasına bir şekilde yollarının düşmesiyle macera başlar.

10# Salvation (Kurtuluş) 2017 Yapımı 7,1 IMDB

Bu dizinin 2018 yılında son bölümü yayınlanmıştır.

CBS kanalında 26 bölüm oynayan Kurtuluş dizisi, bir asteroidin dünyaya çarpamasını öğrenen M.I.T öğrencisinin dünyayı kurtarmak adına yaşadığı mücadeyi konu alan Elizabeth Kruger, Craig Shapiro, Matt JL Wheeler tarafından kurgulanmış hayatta kalma hissi uyandıran televizyon dizisidir. Dizinin önemli oyuncuları Santiago Cabrera, Jennifer Finnigan, Charlie Rowe’dur.

Tavsiye edilen içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir