Dizi oyuncusu nasıl olunur ?

Televizyon dizilerinde oyuncu olmak istiyorsanız atmanız gereken bir çok adım mevcuttur. Dizi oyuncuların asıl görevleri yaşanmış veya yazılmış bir hikayeyi gerçek hayata taşımasıdır. Senaryo içerisinde bulunduğu karakterleri canlandırırlar. Genelde televizyon aktörü olmanın zor yanları devamlı bu provalara katılmanız gerekmektedir. İşte bazı konularda size öğretilen becerileri sergileyerek üst düzeyde dizi oyuncuları olabilirsiniz.

Dizi oyuncusu olarak belli bir yerlere gelmek istiyorsanız her zaman için doğru eğitimi almanız gerekmektedir. Çoğu oyuncunun formal bir eğitimi yoktur. Televizyon reklamcılığı eğitimi alan biri oyuncu eğitimi alamaz. Genelde model olarak belli başlı işleri yaparlar.

Dizi oyunculuğu başvurusu

Dizi oyuncusu olmak istiyorsanız öncelikle meraklı olmanız gerekmektedir. Oyunculuk yeteneğiniz olmalı en önemlisi kararlı ve sabırlı olmak gerekiyor. Unutmayın ki bir çok dizi oyuncusu ilk başlarda çok fazla reddedilmişlerdir. Eğitimden sonra genellikle belli başlı oyunculuk ajansları vardır. Buralara kayıt olarak veri tabanına kayıtları yapılır ve seçmelerde doğru karakterlerin seçimi yapılır.

Dizi oyuncularının ücretleri bölüm başına değişmektedir. Çoğu oyuncunun ücreti reytinglere göre belirlenmektedir. Bazı oyuncular binler kazanırken, diğer oyuncular ise ayda çok fazla paralar kazanmaktadır.

Sizde oyuncu yeteneğinize güveniyorsanız başvuru yapabileceğiniz bir çok oyunculuk ajansları mevcuttur. Buralardan bilgi alıp kayıt olabilirsiniz. Bunun yanında sahtekarlık yapan ajanslardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bu ajanslar genelde başvuru parası adı altında insanlardan para almaktadır ve kesinlikle arkası yoktur.

Şunu unutmayın ki oyunculuk için eğitim şarttır, Daima kendinizi geliştirmeniz ve yeteneklerinizin farkında olmanız gerekmektedir. Oyuncu nasıl olurum diyenler için bazı tavsiyeler verebiliriz. Bu iş için mutlaka tutkunuz olması gerekiyor ve arkasından koşmanız gerekiyor. Bazı durumlarda bu unsurlar geri planda kalabilir. En önemlisi ise oyuncularda kamera önünde istenilen karakterleri iyi oynayabilmektir.

Oyuncu olmak için gereken bazı şartlar;

  • Yetenekli olmanız
  • Eğitim almanız
  • Röllerinize çok iyi çalışmanız
  • Gözlemci olmanız
  • Duygusal zekaya sahip olmak
  • Diksiyon sahibi olmak
  • Sesini çok iyi kullanabilme
  • Beden dilini çok iyi kullanabilme.

Tavsiye edilen içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir