Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Denktaş-Sampson sahnesine büyük tepki!

TRT 1’in Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde geçen hafta ekranlara gelen bir sahne, başta Kıbrıs halkı olmak üzere izleyicilerin büyük tepkisini üzerine çekti. Yunanistan’ı Kıbrıs’a katmak isteyen EOKA’nın lideri Nikos Sampson, o zamanlar mücahitlerin lideri Rauf Denktaş’ın kafasına silah dayadı ve tehdit savurdu.

Bu sahne KKTC’de tepkiere sebep oldu ve çok geçmeden cevap geldi, Rauf Denktaş’ın eski danışmanı Sabahattin İsmail ise bu sahneye siz geri zekalı mısınız dedi. Sampson kim oluyor da Denktaş’ın kafasına silah dayıyor. Üstelik varoluş hikayesi diyerek insanları kandırıyorsunuz diyerek tepkisini ortaya koydu.

Sabahattin İsmail Bu Dizi Katil Sampson’u Aklamak İçin Mi Yapıldı

İsmail, sosyal medya hesabından paylaştığı yorumunda bu dizi sözde varoluş hikayemizi anlatmak için yapıldı ama görünen o ki insanları arkalarından vuran, sivilleri katleden eli kanlı katil Sampson’u aklamak ve örnek bir kahraman yapmak için yapılmış. Bu korkak katil, davası için her zaman korkmadan mücadele veren liderimiz, önderimiz Rauf Denktaş’ı silahla kaçıran bir kahraman olarak gösteriliyor diyerek adeta isyan etti.

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Sampson’u Kahraman Olarak Gösteriyor

Dizide Sampson neredeyse kahraman olarak ilan edilecek diye sözlerini aktaran Sabahattin İsmail dizinin tanıtımında Kıbrıs’ın gerçek bir varoluş hikayesi dense de aslını yansıtmıyor gerçeklerin çarpıtılmadan ekranlara aktarılması lazım dedi. Bizim liderimiz Rauf Denktaş nasıl ise ekranda öyle gösterilsin. Ne yalan söyleyim, dizide eli kanlı katil Sampson’un son derece yakışıklı karizmatik bir lider gibi ekrana yansıtılmasından bende çok rahatsızım.

Hatta neredeyse alternatif bir Che Guevara portresine bile yaklaşılmakta. Aman diyelim. Diziyi en kısa zamanda gerçekleri olduğu gibi yansıtan sahneleri görmek isteyen Kıbrıs halkı liderleri Rauf Denktaş’ı gerçekte olduğu gibi mücadeleci bir lider olarak göstermesini bekliyor.