Bir Zamanlar Kıbrıs 6. Bölüm Özeti

Bir Zamanlar Kıbrıs adlı dizide kaybolan hayatlar, darmaduman olan aşk hikayeleri ve var olmak için verilen mücadele anlatılıyor. 1963 senesinde adanın sahip olduğu coğrafyada neşeli bir şekilde hayatlarına devam ederken, Dereli ailesinin Kanlı Noel adı verilen olaylarla birlikte adada yaşayan diğer Türk aileler gibi saldırıya uğraması sonucu yaşananlar anlatılıyor. Birbirlerinden farklı yerlere zorunlu bir şekilde sürülen ve göç ettirilen aile fertleri göç ederken, bu ailenin reisi Kemal Dereli, kendisiyle birlikte göç ettirilmeye zorlanan Türklerin lideri konumuna gelmiştir. Kıbrıs’ta hayatta kalmak için büyük bir yaşam mücadelesi verirken, Türkiye’den Ankaralı kod adıyla gizli bir görev için yollanan görevli, Lefkoşa’daki olayların seyrini değişmesini sağlayacaktır. Ankaralı, Kıbrıs adasında bir anda gizli bir kahraman olmuştur. Ayrı düşmüş olduğu nişanlısına duyduğu özlem ve vermiş olduğu hayat mücadelesi ile aşkının daha da harmanlanması ile Dereli ailesinin hikayesi ile içe geçecektir. 

Bir Zamanlar Kıbrıs Oyuncu Kadrosu

Bir Zamanlar Kıbrıs başrolleri oldukça önemli bir kadroya sahip. Dizide Ahmet Kural, Pelin Karahan, Serkan Çayoğlu, Tayanç Ayaydın, Devrim Saltoğlu ve Gülper Özdemir başrollerde karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda dizide birçok usta oyuncu da yer alıyor.

Dizide; Ahmet Kural sakız tüccarı Kemal Dereli, Pelin Karahan Kemal Dereli’nin eşi İnci Dereli, Serkan Çayoğlu Türkiye’den Kıbrıs’a gizli görev için yollanan Ankaralı kod adlı görevli, Gülper Özdemir ise Ankaralı’nın nişanlısını canlandırıyor. Ayrıca dizide kurucu cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş’ı Devrim Saltoğlu canlandıracak. Tayanç Ayaydın ise Rum komutan Samson olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında dizinin kadrosunda Miray Akay, Hasan Küçükçetin, Ahmet Sömers, Deniz Baytaş, Nebil Sayın, Hakan Güner, Bade Arazlı ve Emre Törün yer alıyor.

Bir Zamanlar Kıbrıs 6. Bölümde Neler Oldu?

Bir Zamanlar Kıbrıs 6. bölüm özeti; Rumlar tarafından yapılan saldırı ve zulümlerden kaçmış olan ve köylerinden göç etmeye zorlanan Kıbrıs Türkleri Lefkoşa’ya ulaşmayı başarır. Fakat sorunlar devam etmektedir. Çünkü binlerce insan erzak ve yatacak yer sorunu yaşarken, diğer taraftan da soğukla mücadele etmek zorundadır. Bu yüzden Ankaralı ve Rauf Denktaş, Makarios tarafından gasp edilen yiyecek deposunu ele geçirmek adına oldukça riskli ve tehlikeli bir plan yaparlar.

Derviş ve Kemal, Samson’un Bereli’ye suikast yaptığını öğrenir. Diğer taraftan Samson Türk tarafında şıkışıp kalınca Kemal telsizle Samson’la bağlantı kurar. Kemal ve Samson arasında bir kedi fare oyunu başlanmıştır. Diğer taraftan KGB tarafından Ayşe kullanılarak Bereli’nin kimliği ifşa edilir. Bunun üzerine İstihbarat, Sovyetler ile soğuk savaşa başlar. Bu durum Ankara’da silah seslerinin duyulmasına yol açacaktır. İnci, Samson’un bir anlık yokluğundan faydalanarak kaçar. Anne kızı EOKA’dan kaçarken Rum sokaklarında oldukça zorlu bir kovalamaca beklemektedir.