2021 Yılında En Çok Beğenilen 10 Netflix Dizisi

1- TheBreakingBad (IMDB: 9.5)

50 yaşında olan Walter White, lise kimya öğretmenidir. Ailesinin geçimini sağlamak amacıyla New Mexico’nun en büyük uyuşturucu satıcısına dönüşmektedir. TheBreakingBad dizisi, bu olayların nasıl geliştiğini konu edinmektedir. Vince Gilligan tarafından tasarlanmıştır. Ve yapımcısı da yine Vince Gilligan’dır.

Başrol oyuncusu olarak BryanCranston oynamaktadır. BryanCranston efsanevi oyunculuğu ile diziyi mükemmel kılan kişilerden bir tanesidir. Dizideki karakterin yolculuğu zaten öleceğim ve aileme kendilerine bakacak miktarda para bırakmalıyım mottosu ile başlayıp iyileştikten sonra işlerin sapa sarmasını anlatır.

Dizide yer alan karakterlerden, olaylar zincirinin akıcılığına ve sürükleyiciliğine kadar bütünü ile efsane bir dizi olarak kabul edilmektedir. TheBreakingBad dizisi, beş sezondan oluşmaktadır ve her sezonun heyecanlı olması ile izleyiciyi kendisine bağlamaktadır. Dizinin bölümleri yaklaşık olarak 50 dakika sürmektedir.

Türü: Suç, Dram

2- Our Planet (IMDB: 9.3)

Belgeselde dünyanın doğal güzellikleri gösterilmektedir. Bunun ile birlikte insanlığın doğaya ve gezegene verdiği zararları da anlatmaktadır. Dünyada bulunan doğal güzelliklerin tahriplerinin sonuçlarını acı bir gerçekle izleyiciler ile buluşturan bu belgesel, izleyicilerin bilinçlenmesini sağlamaktadır.

Doğaya verilen zararın geri alınamayacağını fakat kurtarılabileceğini aktarmaktadır. Kutuplarda ki vahşi doğayı ve ortamı, okyanusların en derin ve en bilinmeyen bölümlerini ve Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarını çok güzel ve net bir şekilde göstermektedir.

Yönetmen 4 yıl boyunca 7 kıtada 50 ülkeyi kaydetmiştir ve bunları izleyiciye muhteşem bir şekilde aktarmaktadır. Our Planet dizisi, 8 bölümden ve tek bir sezondan oluşmaktadır. Bu mini dizinin bölümleri yaklaşık olarak 50 dakika civarında sürmektedir.

Türü: Belgesel, Doğa

3- TheLastDance (IMDB: 9.3)

Ünlü basketbolcu Michael Jordan’nın yer aldığı Chicago Bulls basketbol takımının yayınlamamış olan görüntülerinden oluşmaktadır. Chicago Bullstakımının Michael Jordan’ın gelmesi ile tam bir takım ruhuna sahip olmalarını sağlamıştır. Chicago Bulls’un zaman içerisindeki değişimi ve gelişimi de anlatılmaktadır.

Bu belgeselde 1997-1998 sezonu görüntüleri bulunmaktadır. Belgesel, Michael Jordan’nın yaşamını ve takımdaki diğer basketbol oyuncularını ele almaktadır. Sürekli kameraların olması ünlü oyuncuyu rahat hissettirmese de bunun üstesinden nasıl geldiğini gözler önüne sermektedir.

Michael Jordan bilindiği üzere babasını kaybetmesinin ardından çok zor zamanlar yaşamıştır hatta bir ara basketbolu bırakmıştır ve babasının hayali olan beyzbola yönelmiş orada da profesyonel olarak oynamayı başarmıştır, fakat daha sonra özüne dönmeye karar vermiştir ve basketbola geri dönmüştür.

İnişli kalkışlı olan hayatında hiçbir zaman pes etmemiştir. Bir başarı hikayesini otobiyografi olarak sergilemektedir. Hırsın ve emeğin ne kadar değerli olduğundan ve hedeflenen şeyin ulaşılabilirliğini izleyicilere çok güzel bir şekilde aktarmaktadır.

Türü: Belgesel, Spor

4- RickAndMorty (IMDB: 9.2)

Çılgın bilim insanı Rick, galaksilerarası ve boyutlararası yolculuk yaparak akılalmaz olaylara karışmaktadır. Rick, torunu Morty ile beraber bu olayları gerçekleştirmektedir. Tabi bu iki yalnız değillerdir. Rick,Morty, anne ve baba bir de kız kardeş karakterleri bulunmaktadır.

Morty 14 yaşında anksiyetesi olan ve zeki olmayan bir çocuktur. Rick ise bilim insanıdır yani oldukça zeki bir karakterdir. Rick kızının eşini hiç sevmemektedir ve ailenin başına sürekli bir aksilik gelmektedir.Distopik olan bu animasyon dizi izleyenleri kahkahaya boğmaktadır. Dizi, ikisinin maceralı ve komik hikayelerini konu edinmektedir. Dizinin bölümleriyaklaşık 22 dakika civarı sürmektedir. Hiç sıkmaması bakımından oldukça keyifli olan bu dizi, yetişkin animasyon kategorisinde yer almaktadır. Yetişkinler için de komedi ve macera animasyon seçeneklerinden bir tanesi olmuştur.

Türü: Animasyon, Macera

5- Sherlock (IMDB: 9.1)

Dizi, Sir Arthur ConanDoyle‘ın romanlarından uyarlanmıştır. Baker Street’te yaşamanı sürdüren meşhur dedektif SherlockHolmes ile ev arkadaşı olan Doktor Watson maceradan maceraya girerek başkaları tarafından çözümlenemeyen sırları çözmektedirler.

Başrol oyuncularına üstün oyunculuklarından dolayı Emmy ödülüne aday gösterilmelerini sağlayan Sherlock dizisi birçok bakımdan mükemmeldir. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ınperformansları ardından Emmyödülüalmışlardır.

Dizinin bölümleri yaklaşık olarak 60 dakika civarı sürmektedir. Sezonlar toplam olarak 13 bölümden oluşmaktadır ve toplamda 4 sezondur. Detaycılığın önemli bir şey olduğunu çözümlenen davalar ile izleyicilerine aktarmaktadır.

Türü: Suç, Gizem

6- WhenTheySee Us (IMDB: 9.0)

Harlemli beş gencinhikayesini anlatmaktadır. Bu beş genç, bir kadına cinsel saldırıda bulunmayla suçlanmaktadır. 4 bölümden oluşan mini dizi, 1989’da yaşanmış ve işlemedikleri suç için ırkçılığa maruz kalarak hapse gönderilmektedir.

Geçmiş dönemlerde olan ırkçılığın ne boyutlarda olduğunu anlatmaktadır. Para, güç ve beyaz renk tene sahip olan kişilerin üstün kişiler olarak görülmesini acı bir gerçekle izleyicilere aktarmaktadır. Dizi, gerçek bir olaydan uyarlanmıştır. Dizinin bölümleri yaklaşık olarak 1 saat civarı sürmektedir.

Türü: Suç, Dram

7- Narcos  (IMDB: 8.8)

Kolombiya’nın uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını çok net bir şekilde işlemektedir. İlk iki sezonda Pablo Escobar’ın hayatını anlatır uyuşturucu baronlarının hayatlarını anlatmaya başlamaktadır. Pablo Escobar’ın ne tür şart v ortamda uyuşturucu baronu olduğu ve bu mafya imparatorluğunu ne şekilde yönettiğini anlatmaktadır.

Diziyi izlemeye başlayan izleyiciler olay döngüsünü ve yaşanan olayları izlerken ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın kim olduğunu öğreneceklerdir. Bu polisiye dizisi, izleyiciyi şaşırtmaktadır. Konunun enteresanlığı ile birlikte işlenme tarzı da oldukça etkileyicidir. Dizinin bölümleri yaklaşık olarak 45 dakika civarı sürmektedir.

Türü: Suç, Aksiyon

8- PeakyBlinders (IMDB: 8.8)

Gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olan PeakyBlinders, 1890 yıllarının sonu ile 1900 yıllarının başında, sokak çeteleriyle yönetilmekte olan Birmingham’dan çıkmışPeakyBlindersçetesinin yükselişini konu edinmektedir.

Başarılı bir yapım olmasının sebebi ise, usta oyuncular içeren kadrosu, kullanılan müzikler, kostümleri ve görüntü yönetmenliğidir. Bölümleri yaklaşık olarak 55 dakikadır ve toplamda 5 sezondan oluşmaktadır.

Türü: Dönem, Suç, Dram

9- StrangerThings (IMDB: 8.8)

Dizi, 1980’leri yaşatmakta ve korku, fantastik, dram unsurlarını harmanlamaktadır. Hawkins isimli kasabada bir çocuğun kaybolmasıyla olaylar başlamaktadır. Hawkins’in kaybolması üzerine arkadaşları ve ailesi telaş içerisine girerler.

Kaybolan çocuğun arkadaşları, çocuğu bulmaya çalışırken kendilerinin ve ailelerinin başlarına gelen tuhaf olayları konu almaktadır. Sürükleyici olması sebebi ile izleyiciyi bir sezonu bir günde bitirmeye teşvik etmektedir. Bölümler ise yaklaşık olarak 50 dakika civarı sürmektedir.

Türü: Fantastik, Macera

10- Black Mirror (IMDB: 8.8)

İngiliz televizyon dizisi olan Black Mirror, 3’er bölümlü sezonlardan oluşmaktadır. Dizi, modern ve dijital çağın yaratmış olduğu değişik distopik olay ve durumları konu edinmektedir. İşlenen konular karanlık ancak olası durumlar olduğu için izleyiciyi içine çekmektedir. Dizinin bölümleri yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Günümüzde olmaz denilen şeylerin aslında yavaş yavaş kurgudan ibaret olmadığını ve gerçeklik payının olduğunu izleyici ile buluşturmaktadır. Geniş bir hayal gücünü tetiklediği için izleyici kitlesini elde tutmayı başaran yapımlardan bir tanesi olmuştur. İzleyicileri düşündürmeye iten ve bu da olmaz, olur mu ki diye düşünmeye iten bir yapımdır.

Türü: Bilim Kurgu, Antoloji