2. Dünya Savaşı Konulu Diziler

2. Dünya savaşı konulu birçok televizyon dizisi çekilmiştir. Bunlardan sevilen ve çok izlenen dizleri bir liste halinde derledik.

1# Kardeşler Takımı (Band of Brothers) – 2001 – 9,5 IMDB

Easy bölüğü – Kardeşler Takımı

Oldukça yüksek bir IMDB puanına sahip 10 bölümlük harika bir mini dizidir. Savaşa hazırlanan bir bölük askerin, Normandiya Çıkarması ile savaşın içine dahil olması, yaşanan dramlar ve askerlerin duyguları çok iyi şekilde canlandırılmış. Tarafsızlık ödülü dahil birçok dalda ödül alan bu diziyi Türkçe Altyazılı olarak İzleyebilirsiniz.

2# Pasifik (The Pacific) – 2010 – 8,3 IMDB

Japon Adalarına Çıkarma – Pasifik Dizisi

Kardeşler Takımı isimli dizinin yapımcısından yine aynı hikayeleri içeren savaşın bir başka cephesini izleyiciyle buluşturan 10 bölümlük mini dizi serisidir. Amerika’nın savaşa girmesini sağlayan Pearl Harbor saldırısı sonrası yaşanan Amerikan Deniz Piyadeleri ile Japon Deniz kuvvetleri arasında geçen mücadeleyi konu almaktadır. En önemli bölümü savaşında kaderini belirleyen mücadelerden biri olan Guadalcanal savaşıdır. Yine bu diziyide Türkçe Altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

3# Savaşın Kızları (Land Girls) 2009 – 7,1 IMDB

Dönemin Savaşın Kızları Londra – 2.Dünya Savaşı Dönemi Fotoğraf Arşivinden Alınmıştır.

Nazilerin Avrupa Kıtası’nda kurduğu egemenlik sonrası beklenen bir sonraki hamle, İngiltere Çıkarması idi. Fakat Hitler bu çıkarma için hiç aceleci davranmadı ve bu çıkarma hiç gerçekleşmedi. Yine de dönemin İngiliz Başbakanı Winston Churchill, olası bu çıkarma için kadınlarında askeri eğitim almasını ve şehirlerini, evlerini, caddelerini savunmaları gerektiğini vurguladı. Bunun üzerine o dönemde kadınlara silah eğitimi verilmeye başlandı. İşte bu konuyu işleyen 4 askeri eğitim almış kadının hikayelerini yansıtan en iyi gündüz kuşağı ödülünü almış 2. Dünya Savaşı dizisidir. Bu diziyi Türkçe Altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

4# Direniş (Resistance) 2014 – 7,4 IMDB

Nazilerin Fransa’yı işgal etmesinin ardından 17 yaşında olan bir genç kızın isyana karşı başlatılan direnişe dahil olmasını konu alan Fransız yapımı 2. Dünya savaşı dizisidir. 2. Sezonu çekileceği söylenen fakat henüz bir açıklama yapılmayan dizi, yayınlanan 5 bölümden oluşmaktadır.

5# Kahramanlar (Hogan’s Heroes) 1965 – 7,9 IMDB

2. Dünya savaşında Almanlar tarafından esir alınan İngiliz ve Amerikan askerlerin kamptaki yaşamını, kamptan kaçış planlarını ve Alman gardiyan askerlere karşı düzenledikleri sabotajları konu alan dönemin en uzun dizilerinden bir tanesidir. 168 bölümden oluşan  Hogan’ın Kahramanları Komedi, Savaş konulu 6 sezonluk uzun bir dizidir.

6# Savaşın Esirleri (P.O.W) 2003 – 8,5 IMDB

Bir İngiliz subayının Almanlar tarafından esir alınması ve sonrasında yaşananları hikaye edinmiş 6 bölümlük İngiliz yapımı bir 2.Dünya Savaşı dizisidir.

7# Bombacı Kızlar (Bomb Girls) 2012 – 7,9 IMDB

2 sezon 19 bölümden oluşan bu Kanada dizisi, yine savaşa giden erkeklerin yerine onlara mühimmat gönderebilmek için fabrikada çalışmayı kabul eden bir takım kadınların ruh hallerini ve dönemsel yaşantılarını konu almaktadır.

8# Generation War (Unsere Mütter, unsere Väter) 2013 – 8,5 IMDB

Emmy ödülü almış Alman yapımı 3 bölümlük mini 2.Dünya savaşı dizisidir. 2 kardeşin asker olmak için can atışlarından Stalingrad kuşatması sonrası yaşananların konu edildiği aksiyon, dram ve tarihi öğelerin fazlasıyla içerisinde yer aldığı dizidir. Bu diziyi Türkçe Altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Tavsiye edilen içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir