1. Dünya Savaşı Konulu Televizyon Dizileri

Osmanlı İmparatorluğu’nun son savaşı 1.Dünya savaşı dönemini anlatan yerli ve yabancı televizyon dizilerini sizler için derledik. En yüksek IMDB puanına sahip tarihi savaş dizilerini izleyerek 1. Dünya savaşı dönemi hakkında hem bilgi alabilir hemde savaşın tüm yaşananlarına ortak olabilirsiniz.

1# Gallipoli (Gelibolu) 2015 IMDB 7,9

Anzakların Çanakkale savaşında yer almasını ve 4 Avustralya gencinin orduya katılıp cepheye gönderilmesini anlatan, Başrollerinde Kodi Smit-McPhee, Harry Greenwood, Sam Parsonson gibi isimlerin yer aldığı Avustralya yapımı 7 bölümlük mini televizyon dizisidir.

2# 37 Days (37 Gün) 2014 IMDB 8,1

Dünya savaşının başlamadan önceki birkaç haftayı 3 bölümde işleyen BBC tarafından yapımcılığı üstlenilmiş yüksek IMDB puanına sahip 1. Dünya savaşı dizisidir. Başrollerinde Ian McDiarmid, Nicholas Farrell, Tim Pigott-Smith isimlerinin yer aldığı 37 Gün dizisi İngiltere’de çekilmiştir.

3# 1915 – 1982 Yapımı IMDB 7,3

Avustralyalı iki gencin savaşa katılmak için orduya dahil olması ve Çanakkale savaşına katılmasını anlatan Avustralya’nın ABC kanalı tarafından yayınlanmış 7 bölümü bulunan, başrollerinde Scott McGregor, Scott Burgess, Sigrid Thornton gibi isimlerin yer aldığı 1. Dünya savaşı dizisidir.

4# 14 – Diaries of the Great War (Büyük Savaş Günlükleri) 2014 IMDB 8,9

Daha önce hiç yayınlanmamış mektup ve belgelerden oluşan 8 bölümlük belgesel dizidir. Almanya, Fransa ve Kanada ortak yapımı olan Büyük savaş günlükleri savaşın nasıl başladığını, savaş sırasında yaşanları en ince ayrıntısına kadar anlatmaktadır.

5# Anzac Girls (Anzak Kızları) 2014 IMDB 7,9

Photo by Matt Nettheim

Savaş esnasında savaşan askerlerin bakımları için cepheye gönderilen bir takım kadınların gerçek hikayerlerine dayanan anılarından esinlenerek çekilmiş, başrollerinde Georgia Flood, Antonia Prebble, Laura Brent isimlerinin yer aldığı 6 bölümlük Avustralya dizisidir.

6# Anzacs (Anzaklar) 1985 IMDB 8,1

Gelibolu savaşında savaşan bir takım Avustralyalı askerin bu savaş sonrası Fransa’da ve batı cephesinde verdiği mücadeleleri işleyen 5 bölümlük Avustralya dizisidir.

7# The Passing Bells 2014 IMDB 6,9

İngiltere Polonya ortak yapım olan ve 5 bölümden oluşan, her bölümü savaşın bir yılını anlatan 1. Dünya savaşı dizisidir. 2 sıradan askerin gözünden savaşın tüm vahşetini seyirciye yansıtan harika bir drama dizisidir.

8 ☪ Seddülbahir 32 Saat 2016 IMDB 7,7

Başrollerinde Okan Yalabık İbrahim Çelikkol Dolunay Soysert Murat Ünalmış İlker Aksum Hakan Kurtaş isimlerin yer aldığı Türk yapımı 1. Dünya savaşı dizisidir. Toplam 4 bölüm olarak yayınlanmıştır. TRT 1’de yayınlanan dizi 1915 Çanakkale savaşı Seddülbahir cephesinde yaşananları konu almıştır.

9 ☪ Kınalı Kuzular 2007 Yapımı

Erol Günaydın, Ahmet Mümtaz Taylan, Demir karahan gibi isimlerin yer aldığı 1. Dünya savaşı ve Türk cephelerini konu alan, Tunç Davut’un yönetmenliğini, Erkan Akın’ın senaryosunu ve Ahmet Yenilmez’inde yapımcılığını üstlendiği savaş dizisidir.

10 ☪ Vatanım Sensin 2016 IMDB 7,8

Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Boran Kuzum gibi isimlerin başrol oynadığı, 1. Dünya savaşı sonrası yaşanan işgal girişimlerini ve verilen Kurtuluş mücadelesini yansıtan Türk yapımı savaş dizisidir. Dizi 2016 yılında Kanal D’de yayınlamaya başlanmış ve 59 bölüm sonra 2018 yılında final yapmıştır.

Tavsiye edilen içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir